Oslo vitensenter
Oslo vitensenter på Teknisk museum er et populærvitenskapelig opplevelses- og læringssenter for teknologi, naturvitenskap og matematikk. Vitensenteret er en arena der de besøkende kan erfare, lære eller fornye sin kunnskap på egne premisser. Oslo vitensenter er landets eldste vitensenter, etablert i 1986 og er regionalt vitensenter for Oslo og Akershus.
En av Teknisk museums viktigste oppgaver er å bidra aktivt til realfagsrekrutteringen, som er en del av museets oppdrag for å spre kunnskap om teknikk, vitenskap og medisin til allmennheten. Gjennom Oslo vitensenter og skolevirksomheten arbeider museet for å skape entusiasme for fagområdene og gi kunnskap om og interesse for dem. Skolevirksomheten er sterkt koblet til læreplaner og skolenes pedagogiske mål. Museet arbeider for å tydeligere integrere skolevirksomheten med Oslo vitensenter og gjøre vitensenteret til en god arena for læring.
De 12 regionale vitensentrene i Norge jobber sammen i et nasjonalt nettverk, og får driftsmidler fra Kunnskapsdepartementet gjennom Norges Forskningsråd. Mandatet er å jobbe for økt interesse og rekruttering til naturvitenskapelige studier og yrker.
I strategien for perioden 2017-19 har vitensenternettverket jobbet målrettet med:
- Øke kompetansen i bruk av vitensentrene blant skole- og barnehagelærere: I løpet av 2019 har Oslo vitensenter gjennomført rundt 40 ulike lærerkurs, både på og ute i regionen. Til sammen har 1.100 lærere vært på kurs i vår regi i 2019.
- Øke familienes realfagsinteresse (science capital): Målet for science capital prosjekter er å utvikle og teste ut tiltak som skal bedre opplevelsen til familier på besøk, med mål om at familiene skal få økt realfagsinteresse og kunnskap. Blant tiltakene er ulike læringsløyper, der intensjonen er at publikum skal få hjelp til å forstå sammenhenger og kontekster, og satsingen utenfor museets fire vegger i Oslo øst.
I løpet av 2019 er det gjennomført aktiviteter på seks Deichmans filialer (vitenshow, workshops for ungdom og mini skaperfestivaler). I tillegg er det gjennomført aktiviteter ved flere voksenopplæringssteder og ungdomsklubber i Groruddalen. Aktivitetene på ungdomsklubbene er finansiert gjennom midler fra BUFDir. Oslo vitensenter har også deltatt på verdens kuleste dag (Akershus festning) og ved Abu Dhabi Science Festival.
- Videreutvikling av kompetansen internt i vitensentrene.
Oslo vitensenter inngår i det nasjonale nettverket av vitensentre i Norge. I dag teller dette nettverket tolv regionale sentre, spredd over hele landet fra Tromsø i nord til Arendal i sør. I tillegg er det opprettet flere filialer drevet av de regionale vitensenteret. I løpet av 2019 har vitensenternettverket startet to store nasjonale prosjekter. Dette er Skaperskolen, finansiert av Sparebankstiftelsen, og Den teknologiske skolesekken, finansiert av Kunnskapsdepartementet. Talentsenterne ble opprettet som pilotprosjekt ved vitensentrene i Tromsø, Trondheim, Bergen og Oslo i 2016. Fra 2020 er dette blitt et permanent tilbud ved de fire senterne, finansiert av Kunnskapsdepartementet.