Skip to main content

Oslo vitensenter

Oslo vitensenter på Teknisk museum er et populærvitenskapelig opplevelses- og læringssenter for teknologi, naturvitenskap og matematikk. Vitensenteret er en arena der de besøkende kan erfare, lære eller fornye sin kunnskap på egne premisser. Oslo vitensenter er landets eldste vitensenter, etablert i 1986. 

En av Teknisk museums viktigste oppgaver er å bidra aktivt til realfagsrekrutteringen, som er en del av museets oppdrag for å spre kunnskap om teknikk, industri, vitenskap og medisin til allmennheten. Gjennom Oslo vitensenter og skolevirksomheten arbeider museet for å skape entusiasme for fagområdene og gi kunnskap om og interesse for dette. Skolevirksomheten er sterkt koblet til læreplaner og skolenes pedagogiske mål. Museet arbeider for å tydeligere integrere skolevirksomheten med Oslo vitensenter og gjøre vitensenteret til en god arena for læring. 

I 2021 ble det trettende regionale vitensenteret åpnet i Sogndal. De 13 regionale vitensentrene i Norge jobber sammen i et nasjonalt nettverk, og får driftsmidler fra Kunnskapsdepartementet gjennom Norges Forskningsråd. Mandatet er å jobbe for økt interesse og rekruttering til naturvitenskapelige studier og yrker. Forskningsrådets utviklingsplan for perioden 2021-2024 peker på følgende tiltak:

 

  • Videreutvikle og øke bruken av utstillingene
    Oslo vitensenter har i samarbeid med Mr.Who og designfirmaet Flux utviklet en ny maskot som skal brukes i kommunikasjonen med barn på installasjoner etc. For å gjøre vitensenterutstillingen mindre “kjelleraktig” er den lengste veggen malt og dekorert med museets piktogrammer. I tillegg er det montert betydelig mer grunnbelysning i taket. Vitensenteret er en aktiv del i de nye utstillingene Liv og død og den kommende I/O. I Liv og død utstillingen gjelder det interaktive installasjoner (hjerte- og lungeredning på Anne-dukken, virtuell disseksjon av underarm og hvordan ulike synsforstyrrelser virker). I tillegg bidro vitensenteret til at den digitale utstillingen om Covid-19 ble tilgjengeliggjort i utstillingen. I I/O har vitensenteret jobbet med hvordan aktivitetene i skaperverkstedene kan knyttet sammen med utstillingen. Blant annet gjelder dette opplegg innen kunstig intelligens og i grensesnittet mellom programmering og kunst.

  • Bidra til økt naturfaglig kapital hos allmennheten (Science Capital)
    Naturfaglig kapital defineres som naturfag-relaterte kvalifikasjoner (interesser, kunnskaper, ferdigheter og sosiale kontakter). Vitensenteret gjør dette blant annet ved å tilby ulike læringsløyper, der intensjonen er at publikum skal få hjelp til å forstå sammenhenger og kontekster. Empiri viser at store deler av Oslos befolkning ikke benytter se av museets tilbud. Det er mange årsaker til dette, men det er viktig å synes i miljøer utenfor museets fire vegger. I løpet av 2021 er det gjennomført vitenshow ved Deichmanns filialer. I tillegg er det gjennomført aktiviteter på tre ungdomsklubber i Groruddalen. Aktivitetene på ungdomsklubbene er finansiert gjennom midler fra BUFDir. Sommeren 2021 ble innbyggerne i bydel gamle Oslo tilbudt gratisbilletter til museet, noe som var en stor suksess.

  • Videreutvikle vitensentrenes regionale rolle
    Oslo vitensenter er regionalt vitensenter for Oslo og deler av Viken. Gjennom oppsøkende virksomhet til skoler og biblioteker øker vi vitensenterets og museets synlighet i Oslo. Vitensenteret er medlem av Vitensenterforeningen i Norge, som nå teller 13 sentre pluss et par filialer spredt landet. I løpet av 2021 har Vitensenterforeningen fortsatt koordineringen av de to nasjonale prosjekter; Skaperskolen, finansiert av Sparebankstiftelsen DNB, og Den teknologiske skolesekken (Super:bit) finansiert av Kunnskapsdepartementet. Talentsenter for realfag ble opprettet som pilotprosjekt ved vitensentrene i Tromsø, Trondheim, Bergen og Oslo i 2016. Fra 2020 er dette blitt et permanent tilbud ved de fem regionale vitensentrene.   Talentsenter for realfag er finansiert av Kunnskapsdepartementet.